KREDIIDI REGISTER: Loodi Eesti esimene positiivne krediidi register

KREDIIDI REGISTER: loodi Eesti esimene krediidi register laenukohustuste hindamiseks
KREDIIDI REGISTER: loodi Eesti esimene krediidi register laenukohustuste hindamiseks

TÄNA ALLKIRJASTASID TOSIN LAENUDEGA TEGELEVAT ETTEVÕTET KOOSTÖÖLEPINGU, MILLE NIMEKS SAI POSITIIVNE KREDIIDI REGISTER JA SELLE ALUSEL HAKATAKSE JAGAMA KLIENTIDE LAENUKOHUSTUSTE KOHTA.

MIS ON POSITIIVNE KREDIIDI REGISTER?

Positiivne krediidi register hõlmab endas keskkonnaga liitunud pankade klientide erinevaid laenukohustusi. Lisaks näeb ka kliendi maksedistsipliini, kas ta tasub maksed koheselt, viivitab nendega või sootuks on jätnud maksmata.

See võib tunduda alguses hirmutav, aga tegelikkuses on väga vajalik. Andmeid ei anta ilma kliendi loata, aga kokkuvõttes on uus süsteem mugavam ja lihtsam nii laenutaotlejale kui ka andjale. Kui varasemalt pidi laenutaotleja ise saatma oma kodupanga kuue kuu väljavõtted, siis nüüd saab pank selle kätte koheselt, kui kliendi kodupank on koostöölepinguga liitunud.

Teisalt tähendab see intressi. Mida rohkem on klient maksetega viivitanud, seda suurem on risk pangale, ja seda suurem on laenuintress. Samuti, mida suurem on kliendi maksukoormus, seda suurem on intress ning muidugi vastupidiselt, kui klient on käitunud korrektselt, seda paremat intressi pakutakse.

KREDIIDI REGISTER – LIITUNUD PANGAD

Praeguseks on liitunud Krediidiinfo algatusel tehtud projektiga LHV Pank, Bigbank, TF Bank, Inbank, LHV Finance, Bondora, BB Finance, Creditstar Group, Hüpoteeklaen, IPF Digital Estonia, Placet Group ja Koduliising. Tegu on Eesti tuntuimate kiirlaenukontoritega.

Hetkel ei ole liitunud veel suured pangad, nagu näiteks SEB ja Swedbank ning tuleviku kohta informatsioon on kaheti mõistetav. Krediidi registri juhataja Veiko Meos sõnul on kõik suured pangad kõik positiivselt meelestatud ning usub, et nende liitumine andmebaasiga on vaid aja küsimus.

Siiski pangad ise nii optimistlikud ei ole. Swedpank’i pressiesindaja Mart Siilivaks ütleb, et tõesti Swedbank on positiivselt meelestatud ja vaatab huviga, kuidas andmebaas tööle hakkab, aga samas liitumisplaane neil ei ole.  Põhjuseks klientide privaatsus.

SEB soovib, et krediidi register ja sellega seonduv andmebaas oleks riiklik, mitte erakätes ja seetõttu ei pea liitumist hetkel mõttekaks. Nordea sealjuures vaatab pealt, mida teised pangad teevad. Tõenäoliselt ühe suure panga liitumisel, liituvad ka teised, sest see annaks ligipääsu juba väga suurtele hulgale klientidele.

Krediidi register asub SIIN.

You may also like...